Bali odznacza się na tle innych indonezyjskich wysp kulturą – unikalną, hinduską, na wskroś miejscową.

Bali charakteryzuje się na miejscu innych indonezyjskich wysp kulturą – unikalną, hinduską, na wskroś miejscową. Jakby na każdym ruchu natknąć można się na dowody wyznawanej religii: talerzyki ofiarne z kolorowymi kwiatami oraz pachnącymi kadzidełkami, małe kapliczki i strzeliste świątynie. 

Podobizny lokalnych bożków zdobią posągi, mostki lub swoje mury. Największą świątynią na Bali jest zamontowana u stóp wulkanu Pura Besakih, a zauważyć warto i Pura Tanah Lot, dokonaną na poniesionej w morze skale. Częścią balijskiej klasy są również wielkie święta – w rządu roku obchodzi się ich blisko dwustu, w klimacie ruchów i wycieczek krajoznawczych trafić a można na kolorowe procesje oraz mocne ceremonie.

Tropikalna przyroda

Bali jest wyspą górzystą. Samego dnia wolno wówczas leżeć na lekkiej plaży, surfować na falach albo nurkować wśród raf koralowych, i nowego wyłonić się na podróż na zakres jedynego z wulkanów. Najczęściej turyści wdrapują się na Gunung Agung oraz Gunung Batur, które nie są gęsto zalesione, dzięki czemu podczas podróży podziwiać można niesamowite widoki. Wyspa zachwyca również rozległymi plantacjami ryżu, kawy, goździków i trzciny cukrowej, kwitnącymi kwiatami, niewielkimi jeziorkami wbudowanymi w górski krajobraz.

Kiedy prowadzić na Bali?

Ponieważ Bali stoi w przestrzeni klimatu równikowego, kluczowe są dla niej pory cienkie i deszczowe. Pora sucha żyje od kwietnia do listopada, a szczyt sezonu turystycznego przypada na sierpień i wrzesień – średnia temperatura waha się to w stronach 32°C. W lipcu południową część wyspy nawiedzają silne wiatry. W sezonie pory deszczowej (od listopada do marca) stale jest gorąco, w etapie dnia zdarzają się jednak przelotne, ale duże, opady deszczu. Wielu turystów wybiera Bali jako miejsce zimowego urlopu, odchodząc z własnych styczniowych mrozów.

Planując wyjazd

Jednak przed wyjazdem na Bali nie musimy oddawać się obowiązkowym szczepieniom, warto ubezpieczyć się przed durem brzusznym i wirusowym zapaleniem wątroby typu A dodatkowo B. Należy wykupić oraz dodatkowy pakiet ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ ewentualna wizyta medyczna na Bali może objawić się kosztowna. Do walizki spakować trzeba środki broniące przed komarami, krem z znacznym filtrem i mini-apteczkę: środki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe, na biegunkę, zatrucie żywieniowe oraz malarię i materiał czyszczący i chwila opatrunków.